Vydatný přívalový déšť v Rožnově pod Radhoštěm

10.06.2018

Krátce před 16 hod. zasáhly Rožnovsko vydatné přívalové deště.  Následně byly na operační středisko HZS Zlínského kraje hlášeno několik události na Rožnovsku a v okolních obcích. Naše jednotka v dané chvíli zasahovala u tragické dopravní nehody v Rožnově pod Radhoštěm. K těmto událostem spojených s následkem přívalových dešťů bylo vyslána druhá technika (DA Volkswagen a NA Nissan), následně byly povolány také další jednotky s okolních obcí k pomoci likvidaci celkem více jak 12 nahlášených události.

Naše jednotka zasahovala u těchto události:

16:22 hod. - Zatopený sklep v Rožnově pod Radhoštěm, ul. Julia Fučika

16:43 hod. - Zatopené sklepy v Rožnově pod Radhoštěm, ul. Čs. Armády

17:19 hod. - Zatopené sklepy v Rožnově pod Radhoštěm, ul. Ostravská

18:00 hod. - zatopené sklepy v Rožnově pod Radhoštěm, ul. Karlova

19:06 hod. - zatopená ulice a několik sklepů v Rožnově pod Radhoštěm, ul. Frenštátská

Rožnov a blízké okolí zasáhl v neděli odpoledne lokální přívalový déšť. Během necelé hodiny spadlo v Rožnově podle srážkoměrů 28,9 mm vody. Krajští, městští i dobrovolní hasiči vyjížděli k více než dvanácti událostem.

Zatopené sklepy, ucpané kanálové propustky a zvednuté kanály. To jsou hlavní následky nedělního přívalového deště, který krátce před šestnáctou hodinou zasáhl Rožnov pod Radhoštěm. "Profesionální hasiči Zlínského kraje i města Rožnov p.R. byli společně s pěti jednotkami dobrovolných hasičů vysláni na více než dvanáct míst. Jednalo se především o odčerpávání vody ze sklepů, čištění ucpaných kanálů a uklízení cest od nánosů bahna, větví a kamení," popsal nedělní události starosta Rožnova Radim Holiš. "Například na komunikaci I/35 na výjezdu z Rožnova na Dolní Bečvu došlo k vyplavení velkého množství kamenů a bahna, které ucpalo kanálový propustek a vše proto následně steklo až na uvedenou komunikaci první třídy. Přestože se nejedná o katastr Rožnova a silnice není naše, bylo potřeba ji rychle uklidit, aby nebyla ohrožena bezpečnost silničního provozu. Což naši hasiči společně s dobrovolným sborem z Dolní Bečvy udělali," poděkoval starosta Holiš. "Stejné poděkování, jako všem zasahujícím hasičům, chci vyslovit také Rožnovanům, kteří byli lokálními přívalovými dešti postiženi. Děkuji jim za trpělivost, protože s čerpáním svých sklepů s pomocí hasičů čekali do doby, než deště ustaly a než naši hasiči zlikvidovali následky vážné dopravní nehody, která s dešti nesouvisela," doplnil Radim Holiš.

"Aktuálně ještě probíhají dočišťovací práce. Ale jsme samozřejmě rádi, že nedošlo k žádným škodám na zdraví a škody na majetku jsou minimální," uzavřel starosta Holiš.

Zpracoval:
Tomáš Gross