Záchrana paraglidisty po pádu v katastru obce Dolní Bečva

09.08.2022

V 17:12 hod. byla vyslána jednotka profesionální hasičů města Rožnova pod Radhoštěm s technikou CAS24 Renault a NA-L2 Nissan k záchraně osoby po pádu z výšky v nepřístupném terénu v katastru obce Dolní Bečva. Současně byla na místo události vyslána jednotka HZS Zlínského kraje - stanice Valašské Meziříčí, místní jednotka SDH Dolní Bečva, jednotka SDH Vigantice, posádka ZZS a letecká záchranná služba Ostrava a Horská služba-Beskydy.  Jednotka po příjezdu poblíž místa událostí, odstavila techniku CAS254 Renault a dále již pokračovala pouze technikou NA-L2 Nissan s vybavením pro záchranu osob. Přímo k místu nahlášeném operačním střediskem se jednotka dostala pěšky cca posledních 400m. Na místě samém nebyl nikdo nalezen, proto bylo využito vrtulníku letecké záchranné služby, která provedla pátraní ze vzduchu, a paraglidistu nalezla v místě "Kamenné". Pomoci palubního jeřábu provedli vyzvednutí zraněné osoby a její transport na přístupné místo, kde po nezbytném ošetření byla osoba transportována do nemocnice. Jednotky se následně vrátily zpět na svou základnu.


Tisková zpráva ZZS MSK:

10.08.2022 Záchrana vážně zraněného v nepřístupném terénu Beskyd

PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 10. 8. 2022 14:57:42 - verze pro tisk

Ostravští letečtí záchranáři a beskydská horská služba za sebou mají náročný zásah. Odehrál se v úterních (9. srpna) odpoledních hodinách v oblasti Dolní Bečvy na Vsetínsku. Ve tři čtvrtě na pět bylo krajské operační středisko ZZS MSK vyrozuměno o pádu paraglidisty v terénu pod vrcholem Radhoště a na vyžádání horské služby byl pro nepřístupnost pozemních prostředků vyslán k misi vrtulník LZS.

Místo události přitom nebylo možno z popisu a údajů poskytnutých zraněným přesně lokalizovat. Po příletu nad určenou oblast proto letečtí záchranáři zahájili rekognoskaci terénu a po chvíli se jim podařilo díky zbytkům padáku, zachycených a viditelných v korunách stromů, určit, kde se pacient nachází.

Jednalo se o mladý a velmi hustý smíšený porost.

Pomocí palubního jeřábu byl k muži vysazen lékař, aby provedl prvotní ošetření, při němž zjistil vážné poranění páteře. Nutné bylo proto zajistit šetrný transport.

Ještě předtím však musel lékař spolu s členem horské služby vylámat větve okolních stromů, aby mohlo proběhnout vyzvednutí čtyřiačtyřicetiletého pacienta v evakuačním vaku.

Po přenesení vrtulníkem na asi kilometr vzdálené přístupné místo a dalším zajištění v rámci přednemocniční neodkladné péče byl letecky transportován do traumatologického centra FN Ostrava.

Zdravotnická záchranná služba děkuje členům Horské služby Beskydy za skvělou spolupráci.

Zdroj.: www.zzsmsk.cz