Požár 15 hektarů lesa u beskydských Trojanovic s vydatnou pomocí shora

26.04.2019

Celkem 13 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů především z Moravskoslezského kraje zasahovalo v pátek 26.4.2019 odpoledne a večer u požáru lesa u Trojanovic (okres Nový Jičín) - na ploše až 15 hektarů mezi beskydským sedlem Pindula a Malým Javorníkem. Obešel se bez zranění, předběžná škoda byla vyčíslena na 1,5 milionu korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Na počátku byl v pátek 11 minut po poledni nahlášený požár 20 metrů čtverečních lesní mýtiny. Kvůli suchu a silnému větru se ale oheň velmi rychle rozšířil až na konečnou plochu 15 hektarů ve velmi svažitém a často obtížně přístupném terénu s omezenou možností dojezdu cisteren k hořícím plochám po úzkých lesních cestách. Hasiči jej dostali pod kontrolu kolem 18. hodiny.

Hasičům vydatně pomáhal ze vzduchu zhruba od 14 hodin vrtulník Policie ČR z Brna, který měl v podvěsu bambi vak s vodou. Ten plnili v nedaleké nádrži hasiči. Později přilétl na pomoc z Jihlavy dvouplošník ve správě Ministerstva zemědělství. Ten vzlétal s vodou z letiště v nedalekém Frýdlantu nad Ostravicí. Oba stroje shodily vodu na les celkem 38x.

V noci zůstanou na kontrolu požářiště a případné hašení dvě jednotky dobrovolných hasičů (Trojanovice a Frenštát od Radhoštěm) společně s hlídkami šesti lesních pracovníků, ráno za světla se rozhodne o dalším postupu.

Zasahovaly zde dvě jednotky HZS MSK - ze stanic Nový Jičín a Frýdek-Místek, jednotky dobrovolných hasičů Trojanovice, Lichnov, Frenštát pod Radhoštěm, Čeladná, Příbor, Kopřivnice, Štramberk, Mořkov, Frýdlant nad Ostravicí a Frýdlant nad Ostravicí-Nová Ves, ze sousedního Zlínského kraje Rožnov pod Radhoštěm.

Informace, Video a Fotografie  převzaty od HZS Moravskoslezského kraje