Požár v kotelně ve firmě s dřevovýrobou ve Valašské Bystřici

22.10.2018

V 15:33 hod. byla jednotka vyslána s technikou CAS16 MAN 4x4 a CAS32 T815 k požáru kotelny ve firmě s dřevovýrobou ve Valašské Bystřici. Současně byla na místo události vyslána místní jednotka SDH Valašská Bystřice a jednotka HZS ze stanice Valašské Meziříčí. Po příjezdu na místo události již zde prováděla hasební zásah místní jednotka. Postupně bylo nataženo několik vodních proudu k provedení lokalizace a následné likvidace požáru. Po provedené lokalizaci byly pomocí termokamery vyhledávána skrytá ohniska a ty byly dohašovány. Celý zásah pro naši jednotku byl ukončen ve 21:07 hod. kdy se jednotka vrátila zpět na svou základnu. Na místě události zůstala místní jednotka, která prováděla dohled nad požářištěm. Během provádění zásahu se na místo události dostavil vyšetřovatel HZS Zlínského kraje.

Informace HZS Zlínského kraje k požáru:

Piliny komplikovaly zásah hasičů na místě požáru

(22.10.2018) Tři jednotky hasičů dnes od půl čtvrté odpolední zasahovaly u požáru v kotelně ve firmě s dřevovýrobou.

Profesionální jednotka z Valašského Meziříčí, jednotka města Rožnov pod Radhoštěm a dobrovolná jednotka z Valašské Bystřice s celkem šesti cisternami vyjely do Valašské Bystřice na Vsetínsku. Jako první k požáru přijeli místní hasiči, kteří potvrdili požár v prostoru kotelny firmy, který se šířil dál do vyšších pater budovy.

Zaměstnanci firmy se před příjezdem hasičů s pomocí dvou hadic, natažených z místní hydrantové sítě, snažili požár uhasit, ale marně.

Přijíždějící jednotky postupně k uhašení požáru použily pět hasebních proudů a dva vysokotlaké proudy. V dýchací technice hasili ve všech třech podlažích zasažené budovy. Samotný zásah komplikovalo velké množství pilin, které se v budově nacházely. Dvě a půl hodiny trval zásah hasičů, než dostali požár pod kontrolu a velitel zásahu mohl vyhlásit lokalizaci. Poté však s termokamerou objevovali další a další skrytá ohniska, která dohašovali. Zásah byl velmi náročný a pro hasiče nebezpečný, neboť požárem prohořely stropy. Hasiči se tak ke skrytým ohniskům dostávali za použití lanové techniky. Zbylé piliny prohrabávali a prolévali.

O další dvě hodiny později již velitel vyhlásil likvidaci požáru a jednotky se začaly postupně vracet na své stanice. Na místě na dohled nad požářištěm zůstala místní jednotka hasičů z Valašské Bystřice.

Škoda vzniklá požárem se vyšplhala na tři milióny korun. Uchráněné hodnoty byly vyčísleny na patnáct miliónů korun. Na místo se dostavil i vyšetřovatel příčin požárů, který šetří příčinu vzniku požáru.

Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

Zdroj informací:  www.hzscr.cz